Mam z tym cyklem spory kłopot. Nie jestem czytelnikiem dla którego on powstał. Wyraźnie skierowany jest do nastolatek i rozterki głównej bohaterki są problemami jej rówieśniczek. Równocześnie uniwersalne zagadnienia czyli ekologia, zmiana klimatu, ochrona słabszych i upokorzonych, lekko rozmyły się w wirze powieściowych wydarzeń. Wysłuchałam wszystkie części głównie dla świata, który autorka wykreowała. Trzeba przyznać, że wyobraźni Siri Pettersen nie brakuje.
Hirka to główna bohaterka, która z tomu na tom ewoluuje z naiwnej nastolatki w silną kobietę. Jej dorastanie i dojrzewanie to mocna strona powieści. Irytowały mnie momentami jej dylematy, ale częściowo jak już napisałam, wynika to z tego, że nie jestem „targetem” tej książki. Nie była to postać kryształowa, ale swoje porażki i słabości potrafiła zamienić w sukces. Mniej dla mnie były jasne relacje związane z Rimem, tak jakby autorka nie potrafiła się zdecydować czy postawić na kreację odważnej, czy zakochanej dziewczyny.
Miałam też wrażenie, że kolejne części cyklu były lepsze warsztatowo i co ciekawe, najlepszy okazał się tom ostatni. Wynika to zapewne też z tego, że zdążyłam się już dobrze „rozgościć” w dwóch krainach i w „Evnie” autorka zaprosiła mnie do najbardziej chyba egzotycznych miejsc z ciekawymi postaciami. Poznajemy Umpiri i ich koligacje rodzinne, kodeks postępowania, tradycje. Wyalienowana w każdym z światów Hirka odnajduje swoje korzenie i pomimo ogromnych różnic splata to co niemożliwe do pogodzenia i rozsupłuje to co nie rozwiązane. Nie znam zbytnio nordyckiej mitologii, ale wydaje się, że autorka czerpie z niej sporo inspiracji. Za fantazję, pomysły w tworzeniu przestrzeni dla różnorodnych bohaterów, za sprawne połączenie kręgów z innych obszarów należy się Siri Pettersen spory ukłon. Nieco przegadane, rozmyte wątki trzeba potraktować jako „wypadek przy pracy” i cieszyć się tym co dobre w tych powieściach. Spore wyzwanie dla lektora, ale dzielnie sobie poradził z nadmiarem. Dla miłośników gatunku i to raczej tych przed dwudziestką.
Pettersen Siri. Dziecko Odyna. Rebis, 2016
Tłumaczenie: Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Lektor: Tomasz Sobczak
Cykl: Krucze pierścienie (tom 1)
Pettersen Siri. Zgnilizna. Rebis, 2016
Tłumaczenie: Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Lektor: Tomasz Sobczak
Cykl: Krucze pierścienie (tom 2)
Pettersen Siri. Evna. Rebis, 2017
Tłumaczenie: Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Lektor: Tomasz Sobczak
Cykl: Krucze pierścienie (tom 3)