Romans, który wyróżnia się w zalewie literatury young adult. Powieści z tego nurtu są dość schematyczne i ta również pewnych uproszczeń się nie ustrzegła, ale jest wyjątkowa ze względu na tło pokazujące środowisko Głuchych. Tą jej szczególność na pewno docenią czytelnicy zafascynowani „Głuszą” Anny Goc.
Główna bohaterka to niedosłysząca osiemnastolatka, która po latach wraca w roli opiekunka na obóz, w którym uczestniczyła jako dziecko. Jej głównym celem jest podszkolenie języka migowego, którym nikt w jej otoczeniu się nie posługuje. Zmaga się z ustaleniem swojej tożsamości. Nigdzie nie czuje się wystarczająca, jej niepełnosprawność nie pomaga jej w relacjach w świecie słyszących, a równocześnie słabo sobie radzi wśród Głuchych.
Lilah na wakacjach poznaje chłopaka, z którym trudno się jej porozumieć. Jest zdeterminowana, żeby te bariery pokonać i sprawdzić czy zauroczenie może przerodzić się w coś poważniejszego. Na pierwszym planie mamy perypetie miłosne, ale zdecydowanie, tak jak pisałam, informacje „przemycone” przy okazji tego wątku są istotniejsze i dają możliwość poznania problemów, z którymi muszą się zmagać osoby niedosłyszące i głuche. Ciekawa kontrpropozycja dla zazwyczaj banalnych opowieści z nurtu książek dla młodych dorosłych.
Sortino Anna. Daj mi znak. Young, 2024
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik