Weronika Ancerowicz: Mój kumpel jest dziewczyną; Weronika Ancerowicz: For sure not you, Maybe you; Joanna Balicka: Co wyszeptał nam deszcz; Maria Krasowska: Fala; Marta Łabęcka: Flaw(less)
Ten post to wynik mojego rekonesansu w książkach dla młodych dorosłych, po które sięgają coraz młodsi czytelnicy. Przygotowując się do jednego z moich zadań zawodowych, przeczytałam kilka pozycji z tego nurtu. Nie były to przypadkowe tytuły, ale takie, które według anonimowej ankiety są najpopularniejsze wśród uczniów mojej szkoły podstawowej. Ten temat zajmuje mnie dość mocno, ponieważ zastanawiam się nad tym co nurtuje wielu ludzi związanych z literaturą czyli na czym polega fenomen powieści young adult, co te książki „robią” dzieciakom itp. Na część pytań odpowiedzi są dość oczywiste, nad kilkoma zagadnieniami zastanawiam się nadal. Być może komuś przydadzą się te moje refleksje.
Najpierw może korzyści wypływające z zainteresowania książkami dla młodych dorosłych czyli : wzbudzenie zainteresowania czytaniem; odnalezienie w rozterkach bohaterów swoich problemów
i utożsamianie się z nimi; czytanie stało się wspólnotowym doświadczeniem; wypełnienie luki pomiędzy archaicznymi tekstami kanonicznymi a potrzebami czytelniczymi młodzieży; oswojenie z trudnymi tematami, które te lektury poruszają; ucieczka od rzeczywistości, rozrywka; sukces „watppadowych” autorów skłania uczniów do podjęcia prób pisania swoich powieści.
Co moim zdaniem wzbudza niepokój: wiek czytelników; przesłanie czyli często uprzedmiotowienie bohaterek, agresja, brutalność, wulgaryzmy, nadmierne skupienie się na erotyce; wyidealizowane wzorce partnerów; książka staje się produktem i to kiepskim, którego często nie widział redaktor i korektor. Bardzo nikła wartość literacka, sztampowa i powtarzalna fabuła, płascy bohaterowie, odrealniona rzeczywistość.
Tych, którzy bardziej zainteresowani tematem zachęcam do wysłuchania dyskusji CZWÓRKA X BIG BOOK. MŁODE GŁOSY: Dramy, toksyczne relacje, psychiczne turbulencje. Debata live!
Weronika Ancerowicz: Mój kumpel jest dziewczyną
Fabuła powieści to historia dwójki przyjaciół, którzy dorastając uświadamiają sobie, że charakter ich znajomości uległ zmianie. Sky i Gabriel znają się od zawsze. Dziewczyna wychowywana przez tatę, trenera licealnej drużyny ( mama zmarła przy porodzie) to typ chłopczycy. Gra w piłkę, naprawia samochody i ubiera się w porozciągane T-shirty. Nie bardzo wie jak rozmawiać z koleżankami, ale świetnie odnajduje się w towarzystwie chłopaków. Zmienia się to po pewnym lecie, kiedy zdesperowana z powodu nieodwzajemnionego uczucia, wyjeżdża na wakacje do swojej cioci i zaprzyjaźnia się z kuzynką. Tam przechodzi przemianę. Zaczyna ubierać się w dziewczęce ciuchy, uczy się robić makijaż, zmienia fryzurę. Poznaje starszego chłopaka i nabiera pewności siebie. Siedemnastolatka po powrocie z wakacji próbuje odnaleźć się na nowo w starej relacji, co nie jest łatwe. Gabriel zauważa zmiany, które w niej zaszły, nie może zrozumieć czemu dziewczyna się od niego odcięła i dlaczego ich przyjaźń nie wygląda tak jak dotychczas.
Książka jest przewidywalna, jej motywem przewodnim jest friends to lovers. Jest dość „grzecznie”, chociaż napięcie seksualne między Sky i Gabrielem jest zauważalne. Bohaterowie imprezują, przeżywają nastoletnie rozterki, oceniają dorosłych, ale wszystko to jest raczej uładzone. Licealiści są pełni zrozumienia dla swoich rodziców, oni z troską przyglądają się ich dojrzewaniu. Autorka nie wychodzi poza schematy, ale widać w tej książce, że jednak pochylił się nad nią jakiś redaktor. Jest stosunkowo mało bzdurnych fragmentów, nonsensownych zwrotów akcji, zgubionych wątków tak częstych w tym nurcie. Powieściowy Kopciuszek i jego metamorfoza oraz ciąg dalszy przygód Skay i Gabriela to bajka dla starszych nastolatek.
Ancerowicz Weronika. Mój kumpel jest dziewczyną. NieZwykłe, 2023
Lektor: Monika Chrzanowska
Weronika Ancerowicz: For sure not you, Maybe you
Westwood Academy to dwa tomy opowieści Natalie i Blaise’e. Szczerze mówiąc nie zanotowałam sobie, po lekturze moich refleksji i teraz po kilku miesiącach mam pustkę w głowie poza wspomnieniem, że było totalnie beznadziejnie. Główni bohaterowie to para, która przyciąga się przeciwieństwami, ale obydwoje kryją w swoich życiorysach tajemnice. Dziewczyna jest tą grzeczną, która niekoniecznie taka jest. Z tego co pamiętam jest tam konflikt z rodzicami, jest też nieco erotyki. Moim zdaniem książki absolutnie nie nadają się dla czytelników poniżej szesnastego roku życia, a dedykowane są raczej jeszcze starszym.
Ancerowicz Weronika. For sure not you. NieZwykłe, 2023
Cykl: Westwood Academy (tom 1)
Ancerowicz Weronika. Maybe you. NieZwykłe, 2023
Cykl: Westwood Academy (tom 2)
Joanna Balicka: Co wyszeptał nam deszcz
Tutaj mamy romans, który wynika z dziecięcej przyjaźni bohaterów. Tym razem autorka wykorzystuje motyw gwiazdy muzycznej. Rain Sullivan jest bardzo popularnym raperem, którego sława przytłacza i popada w uzależnienie. Konsekwencją jest odwyk i próba ocieplenia wizerunku poprzez udział w akcji, w której spełni marzenie osoby chorej chcącej się z nim spotkać. Tą osobą okazuje się jego dawna przyjaciółka Olivia Hale. Nie trudno domyślić jak potoczą się losy tej dwójki. Jest melodramatycznie i łzawo.
Balicka Joanna. Co wyszeptał nam deszcz. NieZwykłe, 2023
Maria Krasowska: Fala
Ta książka bije rekordy popularności i przy odrobinie dobrej woli można by ją uznać za przewodnik przetrwania w ekstremalnej sytuacji. Rzecz toczy się na wyspie odciętej przez tsunami od reszty świata. Nie wiadomo zresztą co stało się w innych miejscach globu. Główni bohaterowie to dwie dziewczynki, nastolatka i jej ośmioletnia siostra oraz Elvis, zarozumiały szesnastolatek. Są skazani na siebie i wspólnie postanawiają przetrwać skutki żywiołu co poza pokazaniem ich kreatywności w walce o pożywienie, możliwość przemieszczania się po Bali czy uratowanie bezpiecznego schronienia prowadzi do pogłębionej relacji pomiędzy nimi. Użycie słowa pogłębionej jest raczej nieuzasadnione, ale autorka poświęca sporo uwagi tej dwójce. Obydwoje są irytujący, chłopak „bucowaty” i mało sympatyczny. Nieco lekkości tej opowieści dodaje najmłodsza jej bohaterka. Z tego co pamiętam mamy w tej części inicjację seksualną.
Krasowska Maria. Fala. You & YA, 2023
Cykl: Fala (tom 1)
Marta Łabęcka: Flaw(less)
Pierwszy tom opowiada o nastolatce kończącej liceum, której rodzice zaangażowani są karierę zawodową ( kancelaria prawna w Londynie). Rzecz się toczy na prowincji. Dziewczyna jest bardzo dobrą uczennicą i za sprawą przyjaciółki Valerie tworzy paczkę z trzema chłopakami: „gwiazdorem” Archerem, który lubi randki „ na raz”, byłym sportowcem z Bostonu oraz Cheasem, który ma za sobą trudne dzieciństwo ( matka narkomanka i alkoholiczka, brak ojca). Wychowywała go babcia. Chłopakowi nie zależy na szkole, ale ma zespół ( gitarzysta i wokalista). Robi też zdjęcia. Okazuje się, że Jose chcąc sprostać oczekiwaniom rodziców w wieku piętnastu lat chorowała na anoreksje. W szpitali poznała jednego z bliźniaków, który ma depresję i w końcu popełnia samobójstwo. Na imprezie urodzinowej dochodzi do konfrontacji dziewczyna zwierza się chłopakowi. Tajemnice oraz świadomość bohaterów, że Josephine wyjedzie na prestiżową uczelnię w Stanach powoduje, że nie chcą się zaangażować.
Z wszystkich, (do tej pory czytanych) w tej powieści jest najmniej przekleństw, nie dominują sceny erotyczne. Bohaterowie są dość „grzeczni”. Dotyka problemów z dorosłymi i traum. Jest stereotypowo, ale nie ma ciągłych powtórzeń, autorka nie epatuje blichtrem. Są emocje związane rodzącym się uczuciem.
Łabęcka Marta. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię. Editio, 2020
Cykl: Flaw(less) (tom 1)