Już wiem, że książka Ulfa Starka, nie jest dla każdego dziewięciolatka. To lektura, która rozpoczyna się od podglądania przez głównego bohatera oraz jego kolegów, pielęgniarek opalających się topless. Poza tym Ulf robi głupie rzeczy np.: przebiega przed maską samochodu lub spaceruje po wąskiej barierce nad wiaduktem. To zresztą nie jedyne jego przewiny.
Ta książka nie jest dla „mięczaków”, chociaż główny bohater jest klasową niedorajdą zwaną „ślimaczą dupą”. Ulf zafascynowany jest nowym kolegą, który za nic ma takie drobne problemy jak odbicie piłki w palancie czy przejście po równoważni, a na dodatek potrafi się bić. Ulf jest przekonany, że siła jego nowego przyjaciela tkwi magicznych tenisówkach i stają się one jego największym marzeniem.
Opowieść autora oparta na wspomnieniach sprzed kilkudziesięciu lat to historia chłopca, który nie przechodzi cudownej przemiany jak w bajkach. To rzeczywistość powojennego dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Magiczne tenisówki nie zmieniają Ulfa w Supermana z komiksów, które lubi. Mają jednak czarodziejskie moce, które w pozwalają mu uwierzyć w siebie. Wszystko to jednak dalekie jest pod pewnej poprawności, która charakteryzuje książki dla dzieci. I dlatego już wiem, że nie każdy dziewięciolatek powinien zanurzyć się w tej lekturze. Nie każdy rówieśnik głównego bohatera interesuje się „gołymi babami”, trenuje pocałunki na swoim ramieniu czy skacze po szkolnej czapce swojego kolegi. No ale większość potrzebuje akceptacji, wierzy w przyjaźń, lubi się wyróżniać. I to pozwala mi na stwierdzenie, że oczytany dziewięciolatek, najlepiej nie pozostawiony sam z lekturą, powinien przeczytać ” Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”. Jest w nich trochę z „Mikołajka”, trochę z serialu „Cudowne lata” czyli dorastanie z całym arsenałem problemów i wad. No ale też magią tego czasu, czasem zależną od tenisówek.
Rozważam problem wieku czytelników tej lektury, w związku z „reklamacją” biblioteczną. Książka ma kontynuację.
Stark Ulf. Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego. Zakamarki, 2015