Zanim sięgnęłam po książkę, miałam przyjemność poznać jej autora. Zrobił na mnie wrażenie pasjonata i znawcy tego czym się zajmuje, a jest między innymi w grupie rekonstrukcyjnej. To być może nie skłoniłoby mnie do przeczytania „Bitwy o słowiański gród”, ale informacja, że akcja powieści posadowiona jest w Bninie przeważyła szalę.
Muszę wytłumaczyć się z mojego zainteresowania tym miejscem. Mieszkam w okolicy i od lat staram się popularyzować wiedzę na jego temat. Nadal bardzo niewielu wie, że na Półwyspie Szyja istniał gród obronny, jeden najstarszych w naszym kraju.
Tomasz Kruczek wie o tym doskonale i posłużył się tą wiedzą, żeby napisać powieść dla nastolatków, której bohaterowie są mieszkańcami tego miejsca. To zresztą nie jedyna ciekawostka historyczna, którą autor wyjawia nam w tej opowieści. Konia z rzędem temu, kto wiedział, że w Luboniu byli wikingowie.
Te informacje zostały wykorzystane do stworzenia książki, która może być wstępem do czytelniczej przygody dzieci/ młodzieży zainteresowanych historią. Tomasz Kruczek początki państwowości polskiej potraktował jako tło do wysnucia intrygi, w która zamieszana jest trójka kilkunastolatków. Nie bawi się specjalnie w niuansowanie postaci, co wydaje się być atrakcyjne dla tych, do których ta pozycja ma dotrzeć. Jeden z bohaterów trafia do Bnina z Niemiec, w osadzie pojawia się również dziewczyna, córka wikińskiego najemnika i razem z Leszkiem, mieszkańcem grodu próbują zapobiec knowaniom przeciwko temu, żeby nie odbył się Zjazd Gnieźnieński. Nie dzieje się to bez ich bezpośredniego zaangażowania w walkę. W tych fragmentach sądzę, że autor świetnie wykorzystał swoje doświadczenie z grup rekonstrukcyjnych. W ogóle odniosłam wrażenie, że znajomość średniowiecza nie jest tylko książkowa, ale właśnie oparta na spotkaniach z innymi pasjonatami tej epoki. To naprawdę może być dobry początek dla tych, którzy nie tylko chcą wiedzieć nieco więcej, ale chcą też przeżyć nieskomplikowaną przygodę czytelniczą. Spisek, w który zostają wplątani bohaterowie przykuwa uwagę, angażuje czytelnika, kibicujemy Hansowi w jego niełatwej drodze do odkrycia kim jest i uporaniu się z demonami przeszłości. obserwujemy Leszka i jego przemianę w wojownika oraz zastanawiamy się jak poradzi sobie jedyna dziewczyna w tym zdominowanym przez mężczyzn świecie. To początek serii, chociaż ta część jest zamkniętą historią. Jestem bardzo ciekawa jak będzie odebrana przez młodych czytelników.
Kruczek Tomasz. Bitwa o słowiański gród. Replika, 2024
Cykl: Młodzi Wojowie (tom 1)