Mamy kolejną nastolatkę, której życiowym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych. I ponownie nie jest to bohaterka żyjąca współcześnie. Okazuje się, że Sherlock Holmes miał dużo młodszą siostrę i to ona właśnie wbrew oczekiwaniom braci, zamiast ulec ich naleganiom, zostaje detektywem.
Zarzewiem powieściowych wydarzeń jest zniknięcie mamy sławnego rodzeństwa. Dziewczynka dedukując odgaduje, że opuściła ona rodzinną posiadłość i udała się do Londynu. Fortelem wydostaje się z domu i udaje się na poszukiwania rodzicielki. W ich trakcie rozwiązuje zagadkę zaginionego markiza narażając się na spore niebezpieczeństwa.
Zagadki kryminalne to jeden element książki, kolejnym jest pokazanie realiów wiktoriańskiej Anglii i próby emancypacji nastolatki. Jest bardzo dzielna nie tylko w omijaniu konwenansów, ale w wodzeniu za nos swoich starszych braci. Być może to jedna z największych zasług cyklu. Współczesne nastolatki zapewne mają niewielką wiedzę, jakie przeszkody musiały pokonać ich prababki, by być chociaż częściowo traktowane tak jak panowie. I jak się okazuje mądrość, spryt i talent to w tym świecie nie jest klucz, który otwiera wszystkie drzwi. Najważniejsze jednak, że te cechy kilkunastoletniej pani detektyw dają nam dużo radości przy brawurowej ucieczce i śledztwie, którego się podjęła. Z doświadczenia wiem, że ekranizacje (a właśnie się pojawiła) przyciągają młodych czytelników do książki. Sama, też jestem ciekawa wersji filmowej, która w wypadku kryminałów retro zawsze intryguje po wielokroć.
Springer Nancy. Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Poradnia K, 2018
Tłumaczyła Elżbieta Gałązka -Salomon
Cykl: Enola Holmes – tom 1