Zakazana historia miłosna tocząca się w niespokojnych czasach to zazwyczaj dobry patent na „uwiedzenie” czytelnika. Romans Cushli i Michaela miał miejsce w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia w okolicach Belfastu. Było to apogeum konfliktu w Irlandii Północnej. Główni bohaterowie powieści to prawnik, protestant i młoda nauczycielka pracująca w katolickiej szkole.
Dziewczyna popołudniami pomaga w rodzinnym pubie i tam poznaje sporo starszego, żonatego mężczyznę. Przeszkodą w ich relacji nie jest tylko to, że Michael ma rodzinę, ale również tocząca się wojna pomiędzy katolikami i protestantami.
Mamy, więc dwie opowieści. Jedną o zakazanym romansie, obarczoną niepokojem Cushli o jego sens i trwanie. Jest w niej obawa czy kochanek jest równie zaangażowany jak ona, jest też ciekawość świata, w którym on funkcjonuje i namiętność. Równocześnie biografia bohaterki na tle konfliktu pokazuje jego niuanse. Wyznanie i pochodzenie w tym wypadku nie są błahymi informacjami tylko kanwą powieściowych wydarzeń.
To historia o tym jak nieodpowiedni czas i miejsce determinują los bohaterów. Według mnie warto potowarzyszyć tej dwójce nie tylko ze względu na łączące ich emocje, ale ze względu na mistrzowsko pokazane tło.
Kennedy Louise. Nasze winy. Wydawnictwo Poznańskie, 2023
Tłumaczenie: Kaja Gucio