Od razu napiszę, że wysłuchałam audiobooka i że był to w tym wypadku doskonały wybór. Dość trudno było mi się przyzwyczaić do tego jak skonstruowana jest ta książka, a słuchając jej przez dość długi czas przywykłam do rwanej narracji, wielu dygresji i mnóstwa informacji o czasach, w których żyły główne bohaterki.
To niezwykle erudycyjna powieść. Autorka z dużą swobodą porusza się nie tylko po wawelskich krużgankach, ale również po innych dworach renesansowej Europy. W centrum jej uwagi są kobiety i chociażby dlatego warto sięgnąć po tę lekturę. Historia napisana jest przez mężczyzn i każda pozycja z nurtu herstorii warta jest naszej uwagi. Szczególnie tak kompletna i napisana z taką swadą.
Losy karliczki Dosi powiązane są z córkami królowej Bony i Zygmunta Starego i to ona jest naszym przewodnikiem po ich świecie. Jako powiernica swoich królewien ma dostęp do wielu tajemnic i jej oczyma obserwujemy wydarzenia. Autorka poza fabularną opowieścią o losach Dosi dołączyła sporo popularnonaukowych informacji dotyczących epoki. Trochę w ten sposób książka stała się trudniejsza w percepcji, ale jak już napisałam ułatwia to tym razem audiobook. Nie przeszkadzają przy słuchaniu nagłe przeskoki, a spora dawka informacji jest zaletą. Anna Brzezińska porusza mnóstwo kobiecych tematów, o których nie przeczytamy w podręcznikach. Fascynujące jest jak panie wykorzystywały dość skromne możliwości, jakie dawały im religia, tradycje i obyczaje tego czasu. Bardzo poznawcze i z końcową refleksją, że czasy współczesne mimo wszystko należą do nas.
Brzezińska Anna. Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach. Wydawnictwo Literackie,2017
Czyta: Weronika Nockowska