To naprawdę była fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji. Bardzo mi się podoba koncept pokazywania wydarzeń z podręczników poprzez losy jednostek. Ta książka taka właśnie jest. Obrazuje jakie XX wiek odcisnął piętno na pewnej rosyjskiej rodzinie, jej sąsiadach i ich przyjaciołach, zamieszkujących w moskiewskiej kamiennicy. Lektura to nie zbiór encyklopedycznych informacji, ale przekrój przez losy Murmocewów przedstawiony również graficznie.
Integralną częścią książki są ilustracje, na których przedmioty przypisane do mieszkańców są świadectwem czasu. Meble, zabawki, ubrania z różnych momentów w dziejach kamienicy czasem więcej nam przekazują niż tekst. Zmiany zachodzące w mieszkaniu świetnie odzwierciedlają to co toczyło się poza jego murami.
Dla mnie, „oswojonej” z dwudziestowieczną historią, ta książka miała jeszcze jeden walor. Zazwyczaj przyglądamy się dziejom z naszej polskiej perspektywy, szczególnie w literaturze dla dzieci. Tutaj te epizody, których byłam obserwatorem lub uczestnikiem przefiltrowane przez rosyjskie autorki, nabrały innych wymiarów. Ciekawe doświadczenie. Do dzieci jednak powinna przemówić uniwersalność tej opowieści, czyli jaki wpływ ma historia na losy zwykłych ludzi i jak rzeczy utrwalają pamięć. Intrygująca podróż.
Litwina Aleksandra. Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji. Prószyński i S-ka, 2020
Ilustracje: Ania Diesnicka